Ačkoli hodně lidí si pod pojmem finanční poradce představí člověka, který je chce okrást o peníze, paradoxně právě finanční poradci jsou těmi, kdo ve skutečnosti klientům dokáže peníze ušetřit, ba dokonce i získat. Jenže, není finanční poradce jako finanční poradce, a toho si je téměř každý moc dobře vědom. Bohužel, z těchto důvodů hodně z nás zanevře na skutečnou funkci těchto lidí a vyhýbá se i skutečným profesionálům, jejichž důraz je kladen právě na spokojenost a finanční zajištění klientů. Proč tomu tak je? Kdo jsou ti rádoby finanční poradci, kteří se v drahém obleku a s deskami v ruce tváří jako Ježíšek a s falešným úsměvem přesvědčují své klienty, aby se jim „tady podepsali“? Lze vůbec rozeznat dobrého finančního poradce od špatného?

Kritéria pro přijetí do finanční společnosti

Když se člověk hlásí na nějakou dobře placenou a velmi žádanou pozici, musí jeho znalosti (ať už teoretické či praktické) odpovídat požadavkům společnosti. A že takové požadavky jsou mnohdy opravdu zajímavé! Inu, nikdo si netroufne zaměstnat někoho, kdo nemá maturitu a dokonce ani prokazatelnou praxi o tom, že by v daném oboru již někdy pracoval. U finančních společností však mnohdy dochází k výjimkám. Nabídka práce, zejména odměny a benefity společnosti, tak zcela zaslepí především mladé a nezkušené, kteří chtějí využít příležitosti si vydělat velké peníze. Nikoho už nezajímá vzdělání těchto lidí ani jejich finanční situace, tedy, zda sami nemají problém s penězi. Najednou se trh hemží „finančními poradci“, kteří nedovršili ani věku 20 let a jejichž povědomí o financích je pouze teoretické, a to v rámci školení společnosti. Takoví lidé pak radí ostatním, jak mají s penězi nakládat v praxi a častokrát nabízejí produkty, které pro klienty vlastně nejsou vůbec výhodné, nicméně provize za zprostředkování je natolik zajímavá, že spokojenost klienta jde nyní stranou. A tady nastává kámen úrazu…

Pomůže zpřísnění pravidel ČNB?

Přestože Česká národní banka zpřísnila pravidla pro přijetí finanční poradců a klade tak vysoký nárok na jejich prokazatelné znalosti, nelze se domnívat, že tímto končí působení špatných a nekvalifikovaných finančních poradců. Podmínky, jako jsou například zpoplatněné licence a zkoušky, 5leté storno (životní pojištění s platností minimálně na 5 let), další zkoušky pro jednotlivé finanční obory – hypotéky, investice aj., dokázaly vyplašit mnoho potencionálních zájemců o kariéru ve finančním poradenství. Nicméně díky těmto pravidlům skutečně došlo k vyčištění trhu a mladých a nezkušených finančních poradců tak značně ubylo.

Jedná se však o lukrativní řešení?

Je pravdou, že podmínky ČNB pro působení finančních poradců kladně ovlivnilo trh. Jak je již výše zmíněno, došlo k úbytku rádoby finančních poradců a skuteční profesionálové tak získali větší šanci přesvědčit své klienty o tom, že tyto služby jim skutečně mohou pomoci peníze v peněženkách nejen udržet, ale i rozmnožit. Existují ale společnosti, které tato pravidla i přesto obcházejí a jejich „úspěch“ spočívá ve výdělcích na provizích, nikoli v úsměvu klienta.

Přestože je pověst i dobrých finančních poradců značně pošpiněna, stále existují opravdoví odborníci, kteří se o své klienty řádně starají a dokážou tak markantně změnit jejich životní situaci k lepšímu. Nejlepší je vždy těchto služeb využít na základě doporučení svých přátel či rodiny, nebo vyzkoušet takového profesionála vyhledat na základě recenzí. Nelze se však řídit podle negativních zkušeností lidí, kteří zavrhují kvůli špatným službám finančního poradce celou společnost. Vždy záleží na lidech. A takový skutečný odborník na finance se pozná především tak, že má široké portfolio spokojených klientů, kteří se neustále vracejí. Disponuje dlouholetou praxí a sám využívá produktů, které doporučuje i vám…