Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně ovlivňuje ceny nemovitostí? Jak to, že před dvěma lety se v Jihlavě dal koupit byt o velikosti 3+1 za cenu okolo 1.400.000,-Kč a dnes za tuto cenu koupíme byt o velikosti pouze 1+1, tedy o dva pokoje menší?

Některé byty, domy, či pozemky dosahují až astronomických částek, co se prodeje týče. Přitom se rozloha, stav, či vybavení nijak zvlášť neliší od jiných nemovitostí, jejichž cena je o mnoho nižší. Na čem záleží nejvíce a proč za byt v Jihlavě, Brně, Praze zaplatíme o mnoho více než za podobný třeba v Chomutově? Co způsobuje takto vysoký nárůst ceny, a to konkrétně na Jihlavsku?

Je to přesně rok, kdy jsem svým klientům pomáhal s hypotékou a koupí bytu 3+1 v původním stavu na Březinkách. Velmi žádaná a drahá lokalita v Jihlavě. Vzpomínám si, že pořizovací cena byla 1.550.000,- Kč  a nyní podobné byty ve stejné lokalitě přesahují hranici 2.000.000,- Kč. Můžeme tedy klidně říci, že se jen za poslední rok cena nemovitostí v Jihlavě zvýšila o 500.000,- Kč… A jaký je skutečný důvod?

Nedostatek nemovitostí

Velké pracovní příležitosti a lepší platové podmínky. Skvělá dostupnost pro rodiny skrze obchody, školy, školky, zdravotnictví, ale i společenský život např. zábavné akce, divadla, kina, restaurace, jsou těmi největšími důvody zvýšení cen nemovitostí v Jihlavě. Například firmy jako Bosch Diesel, Automotive Lighting, nebo Svoboda CZ nabírají své zaměstnance a předhánějí se v benefitech, které jim mohou nabídnout. Právě pracovní příležitosti lákají do města a jeho okolí velké množství lidí, kteří zde hledají bydlení. Nemovitostí je ale málo. Lidí, kteří chtějí prodat svou nemovitost, je méně než těch, kteří chtějí koupit. Přesně toto je důvod nedostatečné nabídky k poptávce.

S rostoucí poptávkou
po bydlení roste cena. Proč tomu tak je?

Pokud poptávající (kupující) převažují tím, že jich je více než  nabízejících(prodávajících), cena vždy půjde nahoru a je jedno co se prodává. Prodávající jsou tzv. “Na koni“. Chtějí samozřejmě prodat za co nejvíce a jelikož zájem o koupi je velký, navyšují cenu. Částka je poté navyšována do té doby, dokud ji poptávající budou ochotni zaplatit…

A přesně to se děje v současnosti s nemovitostním trhem v Jihlavě, Brně, Praze.

Krásně nám to zobrazuje obrázek níže.

V opačném případě, pokud by bylo poptávajících méně než nabízejících, cena by klesala.

Příklad:Pokud by se stala nějaká ekonomická krize a práce pro lidi by byla pouze ve velkých městech, a to ještě omezená, klesl by zájem/poptávka o bydlení v menších městech a lidé by se stěhovali za prací do větších měst.
V menších městech by tedy byla větší nabídka prodávajících, a to by znamenalo klesání ceny.

Zda ceny nemovitostí v Jihlavě stále půjdou nahoru, nebo se dostaneme do fáze, kdy už poptávající nebudou ochotni nebo moci zaplatit kupní cenu a trh začne stagnovat, nikdo přesně neví. Znatelný pohyb by mohl přijít až s omezením, o kterém jsem psal v článku:

http://tomashanus.cz/jake-zmeny-by-prinesla-nova-pravidla-cnb-pro-ziskani-hypotecnich-uveru-a-jaky-dopad-by-byl-nejen-na-obcany-vysociny/