Kdo by nechtěl ze své nemovitosti co nejvíce vytěžit a zároveň ji prodat v rekordním čase? Bohužel, takto to na realitním trhu prostě nefunguje a o správném určení tržní ceny nemovitosti rozhoduje hned několik aspektů. Tyto však pouhý laik většinou sám nezpozoruje, proto jsou často domy, byty a pozemky prodávány právě prostřednictvím realitních kanceláří. Realitní makléři mají zkušenosti, tudíž dokážou přihlédnout na jednotlivé faktory při samotném prodeji a odhadnout tak cenu, která se sice nemusí za žádnou cenu shodovat s představou majitele, ale která odpovídá nemovitostnímu trhu. Tento úkon může provést i odborný odhadce, ovšem rozhodně ne zadarmo… Jak je to tedy s odhadem nemovitosti – jaké faktory nejvíce ovlivňují její cenu a co lze udělat pro to, abychom předešli špatnému odhadu a na svém majetku neprodělali?

Co je pro určení ceny nemovitosti rozhodující?

V jednom ze svých článků jsem se o stoupání cen nemovitostí již zmiňoval. Je tedy důležité zvážit, zda je lokalita, ve které se vaše nemovitost nachází, dostatečně atraktivní. Rodinný dům v Praze o velikosti 5+1 bude totiž mít mnohonásobně vyššího hodnotu než dům, který se nachází někde na vesnici. Aby se cena nemovitosti vyšplhala co nejvýše, musí být v dané lokalitě možnost využití služeb, dopravy a především pracovních míst. Nevitosti v takovýchto oblastech patří mezi nejžádanější.

Při určování tržní ceny nemovitostí je klíčové také přihlédnout na to, jak je byt veliký, zda se jedná o mezonet, zda má byt vlastní balkon, garáž a především, v jakém patře se nachází a zda je v bytovém domě k dispozici výtah, nebo ne. 

U domů je zase rozhodující stáří nemovitosti, stav a velikost pozemku, na kterém se nachází. Hodnotu také dokáže zvednout zapuštěný bazén nebo pergola a celkově upravené okolí.

Navíc je třeba přihlédnout na aktuální situaci na realitním trhu. To, že jste dům před několika lety koupili za tři miliony a minimálně za stejnou cenu ho teď chcete prodat je sice díky dnešním rekordním cenám nemovitostí i velmi pravděpodobné a naopak i výdělku možné. Nemusí tomu však být vždy. Hodně se mluví o tom, že je nynější realitní trh bublina, která je před splasknutím. Pokud by tomu tak bylo a vy kupovali dnes a za několik let chtěli prodávat, třeba by jste se na stejnou cenu ani z daleka nedostali.

Rekonstrukce nemusí vždy zvednout hodnotu v plné výši investice

 

Mnoho lidí si myslí, že jakmile svůj dům nebo byt zrekonstruují, jeho cena okamžitě stoupne a při samotném prodeji  se tak peníze z rekonstrukce stejně vrátí, ne-li ještě ve větší míře. Ne vždy tomu  ale tak musí být. Záleží na tom, jak moc je rekonstrukce rozsáhlá a zda skutečně nemovitosti prospěje, nebo zda se nejedná pouze o estetickou stránku. Na hodnotě nemovitosti přidá výměna starého kotle a topení = úspora, stejně tak jako výměna dřevěných oken za plastová. Nová střecha, zateplení, rozvody elektřiny a nové odpady jsou aspekty, které se sice možná neprojeví hned na první pohled, ale v případě koupě starého domu tak ušetří spoustu energie a starostí do budoucna. Z toho důvodu právě tyto faktory dokážou nemovitosti zvednout cenu daleko více než například rekonstrukce koupelny, nová kuchyň apod…

 

 

Jak tedy zajistit správný odhad a jak poznat, že je cena adekvátní?

Zda cena vaší nemovitosti není přemrštěna, poznáte poměrně jednoduše. Musí totiž odpovídat cenovým mapám, což jsou speciální mapy určující ceny nemovitostí v jednotlivých lokalitách s podrobným zaměřením se i na konkrétní ulice. Konečná cena musí odpovídat stavu nemovitosti a zároveň zahrnovat případné služby realitní společnosti a jejich provizi. Inzerovaná tržní cena je ve skutečnosti tedy nižší, ale my, jakožto zákazníci, vidíme vždy jen konečnou částku. Zda tato částka skutečně není astronomická, vám poví samotní zájemci. Pokud inzerát visí na internetu tři týdny bez odezvy, pak je třeba zvažovat snížení ceny. Jakmile se ozve alespoň jeden zájemce, je to signál, že cena skutečně koresponduje s danou nemovitostí.

Abyste ale předešli experimentování s tržní cenou vaší nemovitosti, je proto dobré se rovnou obrátit na odborníka. Taková častá změna ceny totiž nepůsobí zrovna moc profesionálně. Klient pak získává pocit, že v počátku na něm chtěl majitel co nejvíce vytěžit a nyní ve skutečnosti tedy ani netuší, jakou skutečnou hodnotu nemovitost vlastně má a co tedy může očekávat. Rapidní zlevňování za účelem rychlého prodeje se totiž ne vždy může vyplatit. Nejen, že mnoho zájemců odradí, ale vy sami také můžete na nemovitosti prodělat. Nejlepším řešením tedy je, obrátit se na realitní kancelář a ušetřit tak peníze za odhadce. Realitní makléři s prodejem mají zkušenosti a taktéž mají přístup do obsáhlé databáze zájemců o konkrétní nemovitosti v konkrétních lokalitách. Na základě cenových map a dalších aspektů vám určí konečnou cenu nemovitosti a dále se i postarají o samotný prodej, inzerci a veškeré nezbytnosti.