V předešlém článku jsem mluvil o tom, co jsou kryptoměny a v čem tkví jejich hlavní přednosti. Dnes se podíváme, jak se dají získat tou nejjednodušší, nejlevnější a nejefektivnější cestou. Získat, ne vydělat. Ne nadarmo se říká, že práce je nejhorší a poslední pokus jak přijít k penězům. Kryptoměny naštěstí mají další skvělou výhodu. Nemusí se totiž vydělávat, dají se těžit.

Kdo nikdy v životě nezatoužil po vlastní tiskárně na peníze? Problém takové domácí tiskárny na papírové bankovky je zcela zřejmý. Existuje ovšem „tiskárna“ na kryptoměny, kterou můžete mít doma. Této „tiskárně“ se říká těžební rig. Jedná se o počítač s větším počtem grafických karet. Právě grafické karty zpracovávají výpočty, za které je těžař odměněn.

V současné době se tato domácí těžba velmi rychle a nekompromisně rozmáhá. Těžaři se v oboru vzdělávají samostudiem, často na různých skupinách, zahraničních, ale i českých serverech. Nakupují těžební hardware a podomácku jej zapojují. Tato domácí těžba však ne vždy přináší kladné výsledky.

Proč? Nesmírná časová investice, která je nutná k nastudování všech nezbytných informací o těžbě je pouze jedním z výchozích úskalí.

Těžaři si také za hardware značně připlatí. V důsledku masové domácí těžby roste cena jednotlivých komponent. Typickým příkladem jsou grafické karty. Který domácí těžař nikdy nemusel čekat na jejich opětovné naskladnění nebo se nehrozil z výše jejich cen?

Dalším, asi nejdiskutovanějším problémem domácí těžby je cena elektrické energie. Těžba se často nevyplatí pokud platíte více než 4,–Kč/kwh. Dodavatel EE vám samozřejmě při vyšším odběru může nabídnout výhodnější tarif. Proč se ale spokojit s „výhodnější“ cenou, když to jde levněji?

Snad jedinou výhodou domácí těžby je využití tepla, které těžební rig produkuje, a to k vytápění domácnosti. Obzvlášť nyní, kdy je venkovní teplota rovna -10 °C.

Mnohdy opomíjeným faktem je, že vytěžit minci, je stále těžší a těžší. Náročnost neustále roste a vyřazuje slabší grafické karty s nižší kapacitou paměti.

Co je těžba a jak probíhá?

Základem těžby je, že počítač řeší složitou matematickou úlohu. Jakmile počítač tuto úlohu vyřeší, získává jeho majitel (těžař) odměnu v podobě kryptoměny, kterou těží.

Co si představit pod pojmem složité matematické úlohy? Jednoduše řečeno jde o potvrzování platebních transakcí. Pokud posíláte peníze z běžného účtu na účet jiné banky, platba bude zaúčtována v průběhu několika následujících dní. Příjemce částku obdrží nejdříve druhý den. Banky sice využívají jiné systémy a technologie pro převody peněz, ale mají své servery. Ve světě kryptoměn a technologii blockchainu je celá síť pouze virtuální. Výpočetní servery totiž poskytují dobrovolní těžaři po celém světě. Díky tomu trvají platební transakce z jednoho konce světa na druhý pouhých několik minut, maximálně hodin. Těžař vlastně připojí svůj rig do virtuální sítě mezi ostatní těžaře po celém světě a všichni společně potvrzují transakce (bloky transakcí) a vytvářejí jejich historii (chain).

Všichni těžaři se ve správnosti probíhané transakce musí vzájemně shodovat. V opačném případě nedojde k její realizaci. I to je důvodem, proč je síť blockchain tolik uznávaná. Prolomit, pozměnit, přesměrovat, nebo jednoduše “hacknout“ jakýkoliv block transakcí je prakticky nereálné. Vytěžená kryptoměna je tedy odměna za odvedenou práci. Co je blochchain stručně popisuji v předešlém článku zde.

Tutéž matematickou úlohu ale naráz řeší nepřeberné množství počítačů. A odměnu dostane majitel toho počítače, který ji vyřeší jako první. Jaká je ale pravděpodobnost, že nejrychlejší bude váš počítač? Při rapidně se navyšujícím počtu těžařů je extrémně nízká a stále klesá každým dalším dnem.

Pokud se pro domácí těžbu přeci jen rozhodnete, pečlivě zvažte své výchozí pozice.

Je ale naprosto zřejmé, že dnes je těžba kryptoměn mnohem složitější než v předchozích letech či měsících. Dříve nám k těžbě stačil obyčejný počítač. Dnes již i malý domácí těžař potřebuje skutečně kvalitní, výkonný a spolehlivý hardware. Proto je nejlepší zapojit se do tzv. těžařských poolů, které eliminují možná rizika a zároveň přinášejí stabilní jistotu zisku.

Jednotlivci i větší skupiny těžařů se shlukují do těžařských poolu. Každý těžař přispěje do poolu svým výpočetním výkonem. Na jednom místě se tak sejde výkon desítek, stovek nebo tisíců těžebních rigů.

Protože je pool velkým virtuálním výpočetním střediskem, jeho šance na rychlé vyřešení matematických úloh je mnohdy nesrovnatelně vyšší.

Velkou výhodou pak je princip rozdělování odměn. Jak jsem již zmínil, šance jednoho rigu na prvenství ve vyřešení matematické úlohy je nízká a založená na náhodě. Proto se stává, že rigy jednoho těžaře vytěží mnohem méně než rigy druhého. Pool ovšem pracuje jako celek a výslednou odměnu ze všech rigů následně přerozděluje mezi všechny těžaře dle toho, kdo jakým výkonem přispěl k celkovému výkonu.

Korporátní těžba jako možnost investice pro investory

Domácí těžbu teď nechme stranou. Abyste se mohli radovat z úspěšné těžby kryptoměn, nemusíte se šťourat v počítačových součástkách nebo denně kontrolovat situaci na burzovní trhu.

Zajímavou možností je navázat spolupráci s firmou, která se na těžbu výhradně specializuje. Taková společnost má potřebné informace i know-how, vhodné, bezpečné a pojišťěné prostory a hlavně nízké náklady na celkový provoz. Zaměstnává odborníky a specialisty na těžbu kryptoměn, kteří se postarají o bezproblémový chod, efektivní zapojení grafických karet a do detailu pořeší i nutnosti, jakými je například chlazení.

Vaší jedinou aktivitou je pouze rozhodování. V jaké hodnotě vám společnost rig sestaví, respektive kolik budete do těžebního hardwaru investovat a jak zacházet s vytěženou kryptoměnou. Prodat či spekulovat?

Celý model totiž funguje tak, že investor se rozhodne, za kolik peněz chce své těžební rigy postavit. Společnost se postará o veškerou práci. Od nákupu, sestavení, umístění, zprovoznění, testování, taktování, správu až po pravidelné měsíční vyúčtování. Investorovi přijde přesný výpis – kolik jeho rigy vytěžily a jaké byly náklady. Investor rigy výhradně vlastní, může je chodit kontrolovat a je jen a jen na něm, zda je v budoucnu prodá, nebo si bude i nadále “tisknout peníze“.

Proto vezmeme-li v úvahu cenu elektrické energie, náklady na chlazení, správu a vynaložený čas, je těžba ve spolupráci s těžební firmou nejlepším řešením, které sám preferuji.

P: Kryptoměny mají své výhody, výnosy, ale také rizika i možné ztráty. Pokud vás ale těžba kryptoměn a celý kryptosvět zajímá stejně jako mě, napište mi. Rád odpovím na otázky a podělím se s vámi o rady i tipy. Jelikož se těžbě sám aktivně věnuji, ukáži vám možnosti, jak se můžete na těžbě podílet i vy.